CZ
EN
DE
Vyhledání:
Aktuálně

Žádost o koncesi pro fyzické osoby

03. Pojmenování (název) životní situace

Žádost o koncesi pro fyzické osoby

04. Základní informace k životní situaci

Živností je ve smyslu § 2 zák. č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „živnostenský zákon“), soustavná činnost provozovaná samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku a za podmínek stanovených živnostenským zákonem. Kromě všeobecných podmínek provozování živnosti musí podnikatel splňovat zvláštní podmínky provozování živnosti, tj. odbornou způsobilost, která je pro koncesované živnosti stanovena přílohou č. 3  živnostenského zákona nebo je upravena zvláštními právními předpisy uvedenými v této příloze. Státní povolení k provozování živnosti (dále jen „koncese“) se vyžaduje jen v případech vymezených živnostenským zákonem. 

05. Kdo je oprávněn v této věci jednat (podat žádost apod.)

Subjekty oprávněné k podání  žádosti o koncesi jsou fyzické osoby s bydlištěm na území České republiky a fyzické osoby s bydlištěm mimo území České republiky (dále jen „zahraniční fyzická osoba“). Bydlištěm na území České republiky se pro účely tohoto zákona rozumí trvalý pobyt na jejím území. 

Zahraniční fyzická osoba, která hodlá na území České republiky provozovat živnost a která má podle zvláštního zákona (zák. č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území České republiky a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů) povinnost mít pro pobyt na území České republiky povolení, musí k žádosti o koncesi doložit doklad prokazující udělení víza k pobytu nad 90 dnů nebo povolení k dlouhodobému pobytu.

Fyzická osoba může být v řízení před živnostenským úřadem zastoupena zástupcem. Zástupce jedná v rozsahu plné moci udělené písemně nebo ústně do protokolu. 

06. Jaké jsou podmínky a postup pro řešení životní situace

Všeobecné podmínky provozování živnosti

  1. plná svéprávnost, kterou lze nahradit přivolením soudu k souhlasu zákonného zástupce nezletilého k samostatnému provozování podnikatelské činnosti, a
  2. bezúhonnost

Zvláštní podmínky

Zvláštní podmínky provozování živnosti - odborná způsobilost pro koncesované živnosti je stanovena přílohou č. 3  živnostenského zákona nebo je upravena zvláštními právními předpisy uvedenými v této příloze.

Živnostenský úřad stanoví nebo změní podnikateli podmínky provozování živnosti na základě živnostenského zákona nebo na základě zvláštních právních předpisů.

Pokud fyzická osoba nesplňuje zvláštní podmínky provozování živnosti, ustanoví odpovědného zástupce, který tyto podmínky splňuje.

07. Jakým způsobem můžete zahájit řešení životní situace

Žádost o udělení koncese se podává v písemné formě. Podání lze učinit osobně, písemně nebo elektronicky (se zaručeným elektronickým podpisem nebo do datové schránky úřadu).

Je vhodné využít „asistovaného podání“, kdy pracovník obecního živnostenského úřadu s klientem na místě vyplní elektronickou formu „Jednotného registračního formuláře“ (JRF).

08. Na které instituci životní situaci řešit

Žádost o udělení koncese lze podat u kteréhokoliv obecního živnostenského úřadu („OŽÚ“) v České republice – centrálního registračního místa („CRM“). K postupu podle tohoto zákona je příslušný OŽÚ, kterému bylo podání doručeno jako prvnímu. Podání OŽÚ lze učinit rovněž prostřednictvím kontaktního místa veřejné správy (Czech POINTu). Kontaktní místo doručí podání OŽÚ podle místa podání, pokud si podatel nezvolí konkrétní OŽÚ.

09. Kde, s kým a kdy životní situaci řešit

S příslušnými pracovníky Městského úřadu v Ústí nad Orlicí, odboru právního a obecního živnostenského úřadu, Mírové náměstí č.p. 7,  2. patro, kancelář č. 301, v provozní době odboru.

10. Jaké doklady je nutné mít s sebou

  • Platný průkaz totožnosti.
  • Je-li fyzická osoba občanem jiného členského státu EU (včetně státních příslušníků jiných smluvních států Dohody o Evropském hospodářském prostoru a Švýcarské konfederace, jejich rodinných příslušníků, a občanů třetí země, kterým bylo členským státem přiznáno postavení dlouhodobě pobývajícího rezidenta a jejich rodinných příslušníků, kterým byl povolen dlouhodobý pobyt na území ČR), předkládá výpis z evidence Rejstříku trestů nebo rovnocenný doklad vydaný příslušným soudním nebo správním orgánem tohoto státu nebo členského státu posledního pobytu. (Je-li členským státem posledního pobytu Česká republika, živnostenský úřad si sám vyžádá výpis z evidence Rejstříku trestů.)

Pokud stát takový výpis nebo doklad nevydává, předkládá čestné prohlášení o bezúhonnosti učiněné před notářem nebo jiným příslušným orgánem členského státu, jehož je občanem, nebo před notářem nebo jiným příslušným orgánem členského státu posledního pobytu (ne starší 3 měsíců). Tento doklad může být nahrazen dokladem o uznání odborné kvalifikace, pokud se jím prokazuje i splnění podmínky bezúhonnosti.

Je-li fyzická osoba občanem jiného než výše uvedených států a nemá-li na území České republiky povolen trvalý pobyt, předkládá výpis z evidence trestů nebo rovnocenný doklad vydaný státem, jehož je občanem. Pokud stát takový výpis nebo doklad nevydává, předkládá čestné prohlášení o bezúhonnosti učiněné před notářem nebo jiným příslušným orgánem státu, jehož je občanem, nebo před notářem nebo jiným příslušným orgánem státu posledního pobytu (ne starší než 3 měsíce).

Je-li odpovědný zástupce občanem členského státu Evropské unie nebo jiného státu než členského státu EU a nemá-li na území ČR povolen trvalý pobyt, platí pro něho povinnost předložit výše uvedený doklad obdobně.

U občanů ČR si živnostenský úřad vyžaduje výpis z evidence Rejstříku trestů v elektronické podobě sám, a to způsobem umožňujícím dálkový přístup.

 

  • Doklad prokazující odbornou způsobilost podnikatele, popř. jeho odpovědného zástupce, je-li zákonem vyžadována.
  • Doklad prokazující právní důvod pro užívání prostor, do nichž fyzická osoba umístila sídlo, liší-li se od bydliště žadatele, nebo má-li bydliště na adrese sídla ohlašovny, zvláštní matriky nebo na adrese sídla správního orgánu. K doložení právního důvodu pro užívání prostor postačí písemné prohlášení vlastníka nemovitosti, bytu nebo nebytového prostoru, kde jsou prostory umístěny, že s umístěním souhlasí.
  • Prohlášení odpovědného zástupce (je-li ustanoven), že souhlasí s ustanovením do funkce, podpis na prohlášení musí být úředně ověřen, neučiní-li odpovědný zástupce prohlášení osobně před živnostenským úřadem.
  • Případně, stanoví-li tak zvláštní právní předpis, doklady nezbytné pro zaujetí stanoviska příslušného orgánu státní správy.
  • Doklad o zaplacení správního poplatku.

11. Jaké jsou potřebné formuláře a kde jsou k dispozici

„Jednotný registrační formulář pro fyzické osoby“ (JRF), prostřednictvím kterého lze učinit na obecním živnostenském úřadě podání i k dalším úřadům, a to finančnímu úřadu, správě sociálního zabezpečení, zdravotní pojišťovně a úřadu práce. Formulář lze získat na kterémkoliv obecním živnostenském úřadě v České republice, příp. je volně dostupný na internetových stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu (www.mpo.cz).

Je vhodné využít „asistovaného podání“, kdy pracovník obecního živnostenského úřadu s klientem na místě vyplní elektronickou formu „Jednotného registračního formuláře“ (JRF).

12. Jaké jsou poplatky a jak je lze uhradit

  • 1.000,- Kč správní poplatek za přijetí žádosti o koncesi při vstupu do živnostenského podnikání
  • 500,- Kč správní poplatek za přijetí další žádosti o koncesi
  • 50,- Kč za přijetí podání kontaktním místem (Czech POINT), je-li žádost podána prostřednictvím kontaktního místa veřejné správy, kromě výše uvedených správních poplatků.

Pokud bylo ohlášeno více živností současně nebo podáno současně více žádostí o koncesi, poplatek se vybírá jen jednou. Poplatek se vybírá jen jednou rovněž, pokud je současně ohlášena živnost a podána žádost o koncesi. Je-li současně učiněno více úkonů podléhajících poplatku, vybere správní úřad jen jeden poplatek ve výši odpovídající nejvyšší sazbě. Poplatek je splatný při ohlášení.

Poplatek lze uhradit v hotovosti přímo na odboru právním a obecního živnostenského úřadu, popřípadě bezhotovostní platbou na účet města Ústí nad Orlicí. Podrobnosti získáte na Městském úřadu Ústí nad Orlicí, odboru právním a obecního živnostenského úřadu.

13. Jaké jsou lhůty pro vyřízení

Nejsou-li náležitosti žádosti o koncesi splněny, vyzve živnostenský úřad podnikatele ve lhůtě 30 dnů od doručení žádosti k odstranění závad. Ve výzvě stanoví přiměřenou lhůtu k jejich odstranění, nejméně však 15 dnů. Jsou-li k tomu závažné důvody, může živnostenský úřad na základě písemného podnětu podnikatele lhůtu i opakovaně prodloužit. Po dobu lhůty uvedené ve výzvě se řízení o udělení koncese přerušuje. Odstraní-li podnikatel závady ve stanovené nebo prodloužené lhůtě, živnostenský úřad zahájí projednání žádosti. Neodstraní-li podnikatel závady ve lhůtě, živnostenský úřad řízení zastaví, popř. nesplňuje-li podmínky pro udělení koncese, živnostenský úřad žádost zamítne.

Pokud jsou všechny náležitosti splněny, živnostenský úřad rozhodne o žádosti o koncesi do 30 dnů ode dne doručení žádosti obecnímu živnostenskému úřadu.

Živnostenský úřad do 5 dnů ode dne nabytí právní moci rozhodnutí o udělení koncese provede zápis do živnostenského rejstříku a vydá podnikateli výpis.

14. Kteří jsou další účastníci (dotčení) řešení životní situace

Odpovědný zástupce, je-li ustanoven.

15. Jaké další činnosti jsou po žadateli požadovány

  • podat přihlášku k registraci u místně příslušného správce daně 
  • podat přihlášku u místně příslušné správy sociálního zabezpečení 
  • podat přihlášku u zvolené zdravotní pojišťovny

Tyto úkony mohou být učiněny společně s ohlášením živnosti na obecním živnostenském úřadu.

16. Elektronická služba, kterou lze využít

Elektronická podatelna Městského úřadu Ústí nad Orlicí: podatelna@muuo.cz

17. Podle kterého právního předpisu se postupuje

  • Zákon č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon), ve znění pozdějších předpisů
  • Zákon č. 570/1991 Sb., o živnostenských úřadech, ve znění pozdějších předpisů

18. Jaké jsou související předpisy

Živnostenský zákon je těsně spjat s dalšími zákony a právními předpisy, zejména:

  • Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů
  • Zákon č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech (zákon o obchodních korporacích), ve znění pozdějších předpisů
  • Zákon č. 304/2013 Sb., o veřejných rejstřících právnických a fyzických osob, ve znění pozdějších předpisů
  • Zákon č. 255/2012 Sb., o kontrole (kontrolní řád), ve znění pozdějších předpisů
  • Zákon č. 40/2009 Sb., trestní zákoník, ve znění pozdějších předpisů
  • Zákon č. 200/1990 Sb., o přestupcích, ve znění pozdějších předpisů
  • Zákon č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů
  • Zákon č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů
  • Zákon č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů
  • Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů
  • Zákon č. 18/2004 Sb., o uznávání odborné kvalifikace a jiné způsobilosti státních příslušníků členských států Evropské unie a některých příslušníků jiných států a o změně některých zákonů (zákon uznávání odborné kvalifikace), ve znění pozdějších předpisů
  • Zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů
  • Zákon č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů 
  • Zákon č. 182/2006 Sb., o úpadku a způsobech jeho řešení (insolvenční zákon), ve znění pozdějších předpisů
  • Zákon č. 179/2006 Sb., o ověřování a uznávání výsledků dalšího vzdělávání a o změně některých zákonů (zákon o uznávání výsledků dalšího vzdělávání), ve znění pozdějších předpisů
  • Zákon č. 365/2000 Sb., o informačních systémech veřejné správy a o změně některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů
  • Zákon č. 300/2008 Sb., o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů, ve znění pozdějších předpisů
  • Zákon č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území České republiky a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů
  • Zákon č. 111/2009 Sb., o základních registrech, ve znění pozdějších předpisů
  • Další právní předpisy podle druhu provozované živnosti

19. Jaké jsou opravné prostředky a jak se uplatňují

Proti rozhodnutí obecního živnostenského úřadu o zamítnutí žádosti o koncesi nebo proti rozhodnutí o zastavení řízení lze podat odvolání ve lhůtě 15 dnů ode dne jeho oznámení žadateli.

Odvolání se podává u obecního živnostenského úřadu, který napadené rozhodnutí vydal.

20. Jaké sankce mohou být uplatněny v případě nedodržení povinností

Porušení povinností stanovených živnostenským zákonem podléhá sankci ve formě pokuty uvedené v § 61 až 62 živnostenského zákona.

V případech stanovených § 58 živnostenského zákona může být živnostenské oprávnění pozastaveno nebo zrušeno, příp. může být rozhodnuto o pozastavení provozování živnosti v provozovně.

21. Nejčastější dotazy

---

22. Další informace

Obraťte se přímo na pracovníky Městského úřadu Ústí nad Orlicí, odboru právního a obecního živnostenského úřadu, Mírové náměstí č.p. 7,  2. patro, kancelář č. 301, viz bod 26. Kontaktní osoba.

Další informace najdete na těchto www stránkách:
Ministerstvo průmyslu a obchodu (www.mpo.cz)
Živnostenský rejstřík (www.rzp.cz)
Ministerstvo vnitra (www.mvcr.cz)
České soudnictví (www.justice.cz)
Administrativní registr ekonomických subjektů (wwwinfo.mfcr.cz)
Státní správa (www.statnisprava.cz)
Veřejná správa online (www.obce.cz)
Business center (www.business.center.cz)
Česká obchodní inspekce (www.coi.cz)
Business info (www.businessinfo.cz)
Pardubický kraj (www.pardubickykraj.cz)

23. Informace o popisovaném postupu (o řešení životní situace) je možné získat také z jiných zdrojů a v jiné formě

Na kterémkoliv živnostenském úřadě v České republice.

24. Související životní situace a návody, jak je řešit

---

25. Za správnost návodu odpovídá útvar

Odbor právní a obecního živnostenského úřadu        

26. Kontaktní osoba

Mgr. Marian Rada – vedoucí odboru

Jana Rejentová, Alena Borovcová, DiS., Ing. Iva Kužílková - referentky      

Telefonní čísla a e-maily najdete v sekci – odbor právní a obecního živnostenského úřadu

27. Popis je zpracován podle právního stavu ke dni

01.01.2014 

28. Popis byl naposledy aktualizován

31.07.2014

29. Datum konce platnosti popisu

Změny a konec platnosti tohoto návodu souvisí s přijatými právními předpisy v problematice živnostenského podnikání.

30. Případná upřesnění a poznámky k řešení životní situace

---

 

 

Zodpovídá: Ing. Iva Kužílková

Aktualizováno dne 31. 7. 2014

Krizové řízení
Informační centrum

Informační centrum

Chcete být informováni o dění ve Vašem městě na svůj email?
Registrujte svoji emailovou adresu a my Vám budeme novinky zasílat.
Kalendář akcí
Obecné informace

Středa 27. 11. 2024
Svátek má Xenie

Mapa

Město Ústí nad Orlicí
kraj: Pardubický
okres: Ústí nad Orlicí
katastr. výměra: 36,36 km2
počet obyvatel:
14 395 (31. 12. 2015)
starosta: Petr Hájek

Web kamera