CZ
EN
DE
Vyhledání:
Aktuálně

Na kole

Velkou chloubou celého regionu Orlicko-Třebovska jsou unikátní cyklostezky vhodné i pro in-line bruslení vedoucí do Chocně, Letohradu a České Třebové. Byly vystavěny v letech 2007 až 2009 a jejich celková délka je 40 kilometrů. Cyklostezky jsou vedené nádhernými údolími řek Tichá Orlice a Třebovka, po romantickém okolí a nabízejí relaxaci i aktivní odpočinek. Po celém úseku jsou zřízena odpočívadla s informačními tabulemi a rozcestníky.

Cyklostezka z Ústí nad Orlicí do Letohradu je dlouhá 15 kilometrů. Vhodným nástupním místem je například areál aktivní turistiky Cakle nebo obec Černovír. Jedná se o úsek s vysoce kvalitním povrchem vhodným i pro in-line bruslení.

Další možností k projížďce je cyklostezka směrem na Českou Třebovou v délce 10 kilometrů. Výlet můžete začít například u železniční zastávky Ústí nad Orlicí a vydat se směrem k městské části Hylváty. V Dlouhé Třebové se můžete občerstvit v místní cukrárně a dále pak pokračovat do České Třebové přes městskou část Lhotka .

Do přírodního parku Orlice dojedete po cyklostezce po 15 kilometrech, vedoucí přes Brandýs nad Orlicí až do Chocně.  Svůj výlet můžete začít například v městské části Kerhartice, zastavit se na odpočívadle v Klopotech a dále pokračovat za odkazem Jana Ámose Komenského do Brandýsa nad Orlicí nebo až do choceňského Orlického muzea. 

Cyklostezka Cyklostezka Cyklostezka

Po cyklostezkách se můžete vydat k mnoha historickým objektům v malebném okolí města. Směrem na Hradec Králové můžete po cestě navštívit  v Potštejně zříceninu hradu či zrekonstruovaný zámek na místním náměstíčku. Pořádají se zde například šermířská setkání či zajímavé akce spojené se středověkými zvyky a událostmi.

Zajímavý je také výlet ke zřícenině hradu Žampach vzdálené od Ústí nad Orlicí asi 12 kilometrů. Hrad byl vybudován na přelomu 13. a 14. století. Pod hradním kopcem dnes najdete zámek v jehož zahradách je zřízeno arboretum.

Nezapomeňme také navštívit oblíbený turistický cíl, středověký hrad v Liticích nad Orlicí, velkolepě přestavěný Jiřím z Poděbrad. I zde můžete vyzkoušet středověké záliby šlechty v turnajích a lukostřelbě.

Z města Ústí nad Orlicí můžete podniknout příjemný 12 kilometrový výlet na kole po cyklostezce (nebo vlakem) do Brandýsa  nad Orlicí ke zřícenině hradu nebo k pomníčku Jana Amose Komenského. Toto město je jedním z prvních sídel jednoty bratrské. Po bělohorské bitvě zde našli azyl bratrští kněží. Od roku 1622 zde působil Jan Amos Komenský, aby zde v roce 1623 dokončil svoje dílo Labyrint světa a ráj srdce. Komenského život zde připomíná památní síň v budově radnice a pomník kameníka Jana Langra v místě zvaném Pod Klopoty. Město bývalo vyhledávaným letoviskem, které navštěvovali hosté zdaleka i významné osobnosti kulturního i politického života jako například profesor Tomáš  Masaryk, spisovatel Julius Zeyer, Karel Václav Rais, Alois Jirásek, František Ondříček. Roku 1898 zde zahájil provoz Vodoléčebný ústav, jenž dnes nese označení Rehabilitační. Navštívit zde můžete také zříceninu gotického hradu ze 13. století. Mezi majitele hradu patřili pánové z Boskovic, z Postupic,  Štenberkové a Parishové. Malebná krajina okolo řeky Tichá Orlice láká k procházkám, výletům pěším i cyklistickým a relaxaci.

Ke zřícenině hradu Lanšperk se vydejte po stopách Záviše z Falkenštejna, do nedaleké obce vzdálené asi 5 kilometrů od Ústí nad Orlicí. K tomuto výletu můžete využít spojení vlakové nebo autobusové, nebo absolvovat cykloturistickou trasu po cyklostezce.

Krizové řízení
Informační centrum

Informační centrum

Chcete být informováni o dění ve Vašem městě na svůj email?
Registrujte svoji emailovou adresu a my Vám budeme novinky zasílat.
Kalendář akcí
<< < Prosinec 2024 > >>
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
Obecné informace

Nedělě 29. 12. 2024
Svátek má Judita

Mapa

Město Ústí nad Orlicí
kraj: Pardubický
okres: Ústí nad Orlicí
katastr. výměra: 36,36 km2
počet obyvatel:
14 395 (31. 12. 2015)
starosta: Petr Hájek

Web kamera