CZ
EN
DE
Vyhledání:
Aktuálně

Přírodní zajímavosti

Na území regionu Orlicko-Třebovsko bylo instalováno celkem 15 naučných tabulí v rámci zřízení Geologického muzea v přírodě.

Stromy

 Jsou zde popsány konkrétní geologické nebo vodní jevy doprovázené perokresbami či grafy. V okolí Ústí nad Orlicí jsou významné památné stromy jako například hrušeň obecná v Českých Libchavách stará asi 100 – 150 let nebo 235 let stará Lípa srdčitá v Dolní Dobrouči. Na území města Ústí nad Orlicí také roste několik památných stromů. Mezi nejstarší patří javor babyka či 120 let starý buk lesní červenolistý.

V nedalekém Letohradě můžete navštívit přírodní lokalitu zvanou bažantnice vyhlášenou v roce 1954 chráněným územím. Při posledním odborném výzkumu zde byl zjištěn výskyt až 37 druhů ptáků či 17 druhů savců. Pokud se však vydáte směrem k České Třebové, jistě Vás zaujme přírodní rezervace Třebovské stěny. Zde končí smyslově naučná stezka Údolím Skuhrovského potoka, vedená částečně i po stezce Aloise Jiráska. Výjimečnost této naučné stezky spočívá ve vybavení pro smyslová vnímání např. pohyb živočichů nebo čichárium.

Pokud je Vaším cílem relaxace u vody, doporučujeme navštívit lokalitu lanškrounských rybníků, kolem nichž vede naučná stezka s 8 zastávkami a s informacemi o floře a fauně přilehlých mokřadů i vodních hladin. 

Orlice koně Wolkerovo údolí

Pro příznivce horské turistiky je na severovýchodě regionu evropsky významné území chráněné krajinné oblasti Orlických hor a Králického Sněžníku.

Vpřírodní rezervaci Zemská brána, jenž je součástí chráněné krajinné oblasti Orlické hory, se dostanete do romantického údolí řeky Divoká Orlice v rulových skalách se známou Pašeráckou lávkou, která je součástí asi 2,5 kilometrů dlouhé naučné stezky kolem kamenného řečiště řeky.

Příjemná a naučná je také procházka městským parkem ve Wolkerově údolí. Nachází se mezi sídlišti Štěpnice a Dukla. Wolkerovo údolí představuje komplex vlhkých a sušších svahových luk a několika mokřadů nacházejících se v erozí vytvořeném údolí s protékajícím potokem. Nadmořská výška území se pohybuje mezi 320 až 380 m. Při zoologickém průzkumu v květnu a červnu 2005 zde bylo pozorováno celkem 78 druhů ptáků, z toho 56 druhů hnízdících. Celkem 19 z nich je uvedeno na seznamech ohrožených druhů, dokonce tři patří mezi silně ohrožené.

V městské části Oldřichovice se vydejte za krásami našeho regionu po naučné stezce Údolím Cakle. Na trase Vás budou doprovázet informační tabule  s doprovodnými naučnými texty.

Další zajímavostí je přírodní park Orlice.  Byl zřízen v roce 1996 na území okresů Ústí nad Orlicí, Hradec Králové a Rychnov nad Kněžnou podél toků Divoké i Tiché Orlice, v délce přibližně 200 km. Orlice je jednou z posledních českých řek, jejichž koryto nebylo v nížinné části na dlouhých úsecích regulováno. Charakteristickými druhy živočichů pro přírodní park jsou ptáci s vazbou na vodní prostředí. Trvale zde žije vydra říční.

Roklezvaná Údolí Sejfů je sevřená mezi návrší Oldřichovic a svahy Vadětína. V tamějším potůčku se vyskytovaly přírodní útvary, které připomínaly dávné sejfy vzniklé po rýžování zlata. Předpokládá se, že od tohoto slova mohl vzniknout název rokle.

Krizové řízení
Informační centrum

Informační centrum

Chcete být informováni o dění ve Vašem městě na svůj email?
Registrujte svoji emailovou adresu a my Vám budeme novinky zasílat.
Kalendář akcí
Obecné informace

Středa 27. 11. 2024
Svátek má Xenie

Mapa

Město Ústí nad Orlicí
kraj: Pardubický
okres: Ústí nad Orlicí
katastr. výměra: 36,36 km2
počet obyvatel:
14 395 (31. 12. 2015)
starosta: Petr Hájek

Web kamera